Olejowanie jest obecnie bardzo popularną metodą zabezpieczania drewna. To naturalny, bezpieczny dla środowiska sposób, który zapobiega odbarwianiu i niszczeniu drewna oraz uwydatnia jego kolor. Choć olejowanie nie należy do zabiegów szczególnie trudnych, należy przestrzegać pewnych zasad, aby ustrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami . Jakie są to błędy? Aby ich nie powielać i oszczędzić sobie nerwów, koniecznie zapoznaj się uważnie z naszym poradnikiem.

1. Niedokładność!

To niemal największy grzech w przypadku olejowania drewna. Efekty niedokładnej pracy widać już wkrótce po wyschnięciu. Są to np. widoczne po wyschnięciu oleju nieestetyczne różnice w połysku czy też niejednolite wybarwienie pojawiające się na powierzchni z upływem czasu. Błędy te są wynikiem źle przygotowanej powierzchni drewna! Pamiętaj, ze należy olejować drewno jedynie czyste, suche i odłuszczone, o wilgotności nie większej niż 20%! Wilgotne drewno nie wchłonie oleju. Jeśli dokonujesz renowacji, wszelkie stare powłoki z farb czy lakierów musisz bezwzględnie usunąć! Przed olejowaniem dokładnie przeszlifuj powierzchnię drewna wzdłuż słoi (papierem ściernym o gradacji 120-220) i wypoleruj.

2. Nieodpowiednia ilość oleju!

Nanoszenie zbyt grubej warstwy oleju to bardzo często popełniany błąd. Pamiętaj, że olej musi jedynie wniknąć w strukturę drewna, a nie tworzyć na jego powierzchni warstwy. Jeśli zauważysz nadmiar oleju, zbierz go gąbką lub bawełnianą ścierką. Jeśli nie usuniesz nadmiaru w odpowiednim czasie, olej będzie bardzo długo się utwardzać, a olejowana powierzchnia będzie się kleić. Po wyschnięciu olej nie spełni swej funkcji ochronnej – drewno będzie o wiele bardziej podatne na wszelkie zarysowania oraz uszkodzenia.

Często popełnianym błędem jest również oszczędne aplikowanie oleju. Zbyt cienka warstwa nie zabezpieczy drewna przed wilgocią oraz brudem! Kluczem do sukcesu jest uważne nanoszenie oleju na drewno w odpowiednich proporcjach.

3. Niezapoznanie się z treścią instrukcji!

To kolejny często powielany błąd, który może prowadzić do przykrych konsekwencji. Pamiętaj, zanim rozpoczniesz aplikację oleju, dokładnie przeczytaj instrukcję na opakowaniu produktu! Warto przestrzegać zasad, które producent zawarł na ulotce, bo dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a praca „z głową” będzie przebiegać o wiele bardziej efektywnie. W instrukcji często pojawia się informacja, że do nakładania oleju powinna być zachowana odpowiednia wilgotność oraz temperatura powietrza. Jest to zasada, której bezwzględnie musisz przestrzegać! W chłodnym i wilgotnym miejscu drewno będzie wysychać znacznie wolniej i tym samym jego odporność fizyko-chemiczna ulegnie pogorszeniu. Drewniana powierzchnia będzie bardziej podatna na mechaniczne uszkodzenia oraz zabrudzenia!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poprawnego olejowania drewna, koniecznie wejdź na stronę:

https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-bledy-przy-olejowaniu-drewna