Olejowanie to najstarsza, a obecnie najbardziej ekologiczna metoda impregnacji drewna przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak drobnoustroje, szkodliwe promieniowanie UV, czy zabrudzenia. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwość wykonania oraz znakomita ochrona przed wilgocią, z którą nie może równać się nawet najlepszy lakier.

Dlaczego warto wybrać olejowanie?

Atutów olejowania jest bardzo wiele, jednak najważniejszym z nich jest skuteczność zabezpieczenia przed wilgocią oraz przesuszeniem się drewna, co dodatkowo chroni przed powstawaniem brzydkich pęknięć. Olej podkreśla walory estetyczne nawierzchni (uwydatnia rysunek słojów i naturalnie wypełnia głębokie rysy powstałe w wyniku uszkodzeń), nie posiada duszącego zapachu, a także nie przyciąga kurzu.

Jaki środek użyć do olejowania?

W celu ochrony nawierzchni stosuje się tzw. pokost, czyli zagęszczony olej lniany, jednak nie jest to jedyny środek, który można użyć podczas olejowania. Równie dobrze sprawdzą się najzwyklejsze oleje spożywcze, na przykład oliwa, olej rzepakowy, kokosowy, a nawet sojowy, jak i specjalne mieszanki olei dostępne w sklepach budowlanych. Te ostatnie najlepiej wziąć pod uwagę, gdy chcemy zaimpregnować meble ogrodowe lub drewno gatunkowo wysokiej jakości.

Wstępne przygotowania

Wprawdzie olejowanie nie wymaga cyklinowania, to jednak zanim przystąpimy do działania, musimy odpowiednio przygotować nawierzchnię. Wstępnie warto przeczytać poradnik na temat najczęstszych błędów przy olejowaniu. Drewno należy dokładnie oczyścić i przeszlifować, najlepiej przy pomocy papieru ściernego lub specjalnych środków chemicznych, będących dobrym rozwiązaniem, jeśli nie dysponujemy opalarką. Kolejnym krokiem jest umycie nawierzchni mokrą szmatką, co otworzy pory drewna i pozwoli na lepsze wchłanianie się oleju. Pamiętajmy, że drewno musi być suche przed przystąpieniem do zabiegu.

Więcej informacji na temat olejowania drewna znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-bledy-przy-olejowaniu-drewna

Olejowanie krok po kroku

Środek do impregnacji rozprowadzamy na nawierzchni zgodnie z kierunkiem słojów widocznych na drewnie za pomocą pędzla, bądź bawełnianej szmatki. Staramy się nie nakładać zbyt grubej, ani zbyt cienkiej warstwy oleju, jeśli jednak zauważymy jego nadmiar, możemy pozbyć się go przy użyciu papierowego ręcznika. Po nałożeniu pierwszej warstwy, zostawiamy nawierzchnię do przeschnięcia na około 30 minut, a następnie powtarzamy zabieg (w zależności od oceny i potrzeby, możemy położyć nawet 10 powłok oleju). Na sam koniec należy wypolerować drewnianą nawierzchnię za pomocą suchej, bawełnianej szmatki. Warto pamiętać, że olejowanie nie jest metodą długotrwałą i wymaga regularnego odświeżania co kilka miesięcy, a także gruntownego powtórzenia po 3-4 latach.