Tylko dobrze dobrany żyrandol sprawi, że wnętrze nie będzie zbiorem przypadkowych przedmiotów. Wręcz przeciwnie- definicją stylu. Wybór lamp wiszących jest ogromny, dlatego należy kierować się ceną, stylem wnętrza i wymiarami. Przed kupnem powinno sprawdzić się stan sufitu.

Żyrandol musi spełniać normy bezpieczeństwa. Wiele osób zapomina o tym, że ten rodzaj lamp podkreśla sufit. Światło, które pada zaakcentuje wszelkie pęknięcia, czy źle położony kolor.

Stylistyka

Oprócz kwestii bezpieczeństwa, ceny i wymiarów ważny jest oczywiście styl. Najlepiej, gdyby żyrandol pasował co całego pokoju lub do elementów najbardziej rzucających się w oczy.

Drewniany żyrandol pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym, wiejskim czy marokańskim. Kuchnia w stylu country dobrze wygląda w połączeniu z żyrandolem drewnianym z lampionami.

Najpowszechniejsze są te w kształcie koła.

Do klasycznego wnętrza pasują lampy z długimi kryształami, zwane „wodospadami”. Pomysłowo wyglądają również żyrandole kilkupoziomowe. Najczęściej używane materiały to brąz, kute żelazo i mleczne szkło.

Liście nenufaru czy muszle to ulubione wzory zdobień w stylu francuskim. Charakteryzuje się on również spokojną kolorystyką z elementami złoceń. Nie duży, kryształowy żyrandol idealnie wkomponuje się w takie wnętrze. Najlepiej, gdyby był wykonany z szkła weneckiego czy kryształów. Aranżacje po francusku są eleganckie, ale przytulne.

Wnętrza podróżników i ludzi zafascynowanych dalekimi wyprawami wyglądają niecodziennie. Taki jest właśnie styl egzotyczny.

Odpowiedni żyrandol składa się z drewna i bambusa. Taka lampa pięknie się prezentuje również w kolonialnych aranżacjach. Pasują również sztucznie postarzane żyrandole.

Wnętrza nowoczesne są stylową mieszanką. Każda lampa może znaleźć swoje miejsce w takim pomieszczeniu. Najbardziej jednak nowoczesność definiują chromowane i niklowane żyrandole. Mogą być zarówno matowe jak i błyszczące. Połyskujące elementy ożywią monochromatyczny pokój.