Wykładziny produkuje się z wykorzystaniem różnych technologii, które pozwalają na uzyskanie rozmaitych konstrukcji. Jednym z popularnych typów wykładzin są te, które określane są jako taftowane lub tuftowane. Co warto o nich wiedzieć?

Wykładziny taftowane czy tuftowane to najbardziej popularne dywanowe wykładziny obiektowe, które używane są między innymi w przestrzeniach takich jak biura, hotele, restauracje, sale konferencyjne, ale również mogą być używane w domach i mieszkaniach. Wykładziny te różnią się od innego popularnego typu, a mianowicie wykładzin tkanych, ponieważ mają inne podłoże. Runo wykładzin może mieć różne postacie, na przykład pętelkową, czyli supełkową lub ciętą.

Wykładziny taftowane a wykładziny tkane

odporne-wykladziny

Do produkcji wykładzin taftowanych stosuje się specjalne osnowy, które powstają wcześniej. Mają one formę mocnej i cienkiej siatki wykonanej z polipropylenu – jest to tak zwane podłoże pierwotne. Na tym podłożu umieszcza się runo w procesie tak zwanego tuftowania. Kolejnym etapem jest przyklejenie podłoża wtórego, na przykład z PCV, juty naturalnej lub sztucznej, lateksu, filcu, pianki lateksowej. Do klejenia stosuje się wytrzymałe kleje lateksowe.

Wykładziny tkane z kolei przygotowywane są na osnowie składającej się z poprzecznych i podłużnych włókien, dlatego też nie mają podwójnego podłoża, jak w przypadku wykładzin taftowanych. Taka konstrukcja powoduje, że wykładziny te mogą być również narażone na prucie się, podczas gdy wykładziny taftowane są bardziej odporne na użytkowanie, w tym również na czyszczenie.

Jak można rozpoznać wykładzinę taftowaną?

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj różnego rodzaju wykładziny taftowane – tuftowane, na przykład wykładziny Voxflor, które można kupić w różnych kolorach i wzorach. Aby rozpoznać taką wykładzinę, należy spojrzeć na nią od spodu. Wykładziny tego rodzaju ze względu na podłoże wtórne nie prezentują przędzy stanowiącej runo, w przypadku której widać włókna runa.

Gdy nie można spojrzeć na podłoże wykładziny, najlepiej rozchylić jej runo, a następnie popatrzeć na podłoże od góry. Gdy na wykładzinie widoczna jest biała, cienka siateczka, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to wykładzina taftowana – tuftowana. W przypadku wykładzin tkanych widoczna jest osnowa poprzeczna i podłużna.