Barwa elewacji ma duży wpływ na to, z jak dużą przyjemnością patrzy się na własny dom. Jeśli odczuwa się przy tym satysfakcję, dumę, to znaczy, że na elewacji znajduje się właściwy kolor.
Kiedy budynek się podoba, to patrzenie na niego zapewnia dobre samopoczucie. Nietrafiony wybór koloru będzie wzbudzać złe odczucia. Na szczęście rzadko się zdarza, by wybrać bardzo źle. Z reguły powodem tego jest oryginalny wybór, którego się dobrze wcześniej nie przemyśli. Kolory farb do elewacji domu to różne propozycje. To odcienie żółci, beż, biel, szarość, ale także i kolory intensywne. Co wybrać?

Kolory elewacji muszą się podobać

Budynek musi się podobać. Oznacza to, że muszą się podobać wszystkie jego elementy. Ważna jest też całość, czyli ogólny efekt. Na kolor elewacji trzeba wybrać taki, który się lubi i który ma pozytywne oddziaływanie. Nie powinno się wybierać bieli czy szarości, jeśli przyjemne odczucia zapewniają jedynie ciepłe kolory. Nie jest to dobry wybór, nawet gdyby pasowały one do dachu. Inne kolory elewacji aranżacje stworzą równie atrakcyjne, a będą bardziej się podobać. To, jak odbiera się dany kolor, jest kwestią indywidualną. Wśród bogatej oferty kolorów znajdzie się co najmniej kilka, które dadzą wybrany efekt i się spodobają. Na ogólny efekt składa się wygląd budynku oraz kolor elewacji i innych elementów. Jeśli chodzi np. o nowoczesność, to często wybiera się czarny dach. I choć doskonale pasuje do niego biel, to można wybrać i inaczej. Pasuje też szarość, ale i jasny żółty. Jaki kolor elewacji do czarnego dachu z tych trzech, to rzecz gustu. Jeśli budynek ma nowoczesny kształt i czarne elementy, to żółta elewacja nie zaburzy tego stylu. Za to budynek będzie wyglądał bardziej przyjaźnie.

Kolor elewacji domu a jego styl i otoczenie

Wybierając barwę ścian domu, uwzględnić trzeba jego styl i otoczenie. W tradycyjnym budynku dach jest ciemniejszy niż ściany. Na elewację najczęściej wybiera się delikatne odcienie żółci i innych ciepłych barw. Kolory elewacji idealne dla nowoczesnych budynków to biel i szarość. Jednak i te tradycyjne barwy nie muszą być złym wyborem, bo liczy się ogólny efekt. Przy prostych bryłach pasują intensywne kolory. Może być to np. czerwień. Jednak takie barwy stosuje się zazwyczaj na fragmencie elewacji. Dla ścian budynków w stylu ekologicznym wybierane są najczęściej naturalne barwy. Ważne jest także, by kolory elewacji domów dobrze wyglądały na tle otoczenia. Wyrazista zieleń pasuje, jeśli budynek stoi niedaleko lasu. Może jednak robić on złe wrażenie, jeśli stanie obok innych jasnych domów. Z czasem właściciele budynku mogą zacząć się źle czuć z taką oryginalnością. Kolor farby do elewacji to ważny wybór. Jeśli jednak uwzględni się swój gust, otoczenie budynku, planowany styl i charakter, na pewno wybierze się dobrze. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/najlepsze-kolory-elewacji-pasujace-do-czarnego-dachu