Renowacja starej mozaiki może przywrócić jej świetność oraz przedłużyć życie o kolejne lata. I choć samo słowo „renowacja” brzmi dość poważnie, to tak naprawdę zabieg ten jest bardzo prosty i przy odrobinie samozaparcia każdy z łatwością przeprowadzi go samodzielnie. A wszystko to dzięki unikalnym właściwościom tynku mozaikowego, które sprawiają, że jest on nie tylko trwały i odporny, ale również bardzo łatwy w utrzymaniu.

Tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy stosuje się w dwóch głównych celach. Po pierwsze dla wzmocnienia ściany, po drugie ze względu na jego walory estetyczne. Wykonany z połączenia naturalnego lub syntetycznego kruszywa z silikonowo-akrylową masą żywiczną występuje w niemal nieograniczonych wariantach kolorystycznych, począwszy od wersji stonowanych, poprzez mocne czerwienie, żółcie czy zielenie, aż do produktów imitujących naturalny kamień lub… w wersji glamour, z dodatkiem brokatu. Tynk mozaikowy jest bardzo odporny na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego znajduje zastosowanie zarówno na zewnątrz budynków, jak i w pomieszczeniach. Na elewacji wspaniale prezentuje się jako wykończenie słupów, filarów czy gzymsów, we wnętrzach natomiast poleca się go jako wykończenie muru przy kominku lub fragmentów powierzchni w salonie. Dodatkowo, idealnie zdaje egzamin jako zabezpieczenie ściany w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta. Zwłaszcza, że jest całkowicie odporny na działanie wilgoci, dzięki czemu, w razie potrzeby, można go bez obaw myć.

Renowacja tynku mozaikowego

Mimo, że tynk mozaikowy jest bardzo trwały, po latach użytkowania może stracić nieco na wyglądzie. Najczęściej pojawiają się na nim różnego rodzaju zabrudzenia albo szarawe wykwity. W pierwszym przypadku w zupełności wystarczy zastosowanie wody z dodatkiem jakiegoś detergentu. Ewentualnie, jeżeli nieczystości są wyjątkowo oporne na mycie, można spróbować usunąć je za pomocą szczotki lub szlaucha. I nie należy się tutaj martwić ryzykiem uszkodzenia powierzchni. Jest ona bardzo twarda, dlatego, w razie potrzeby, bez stresu możemy przystąpić do bardziej „brutalnych” działań. Z kolei w drugim przypadku, czyli jeżeli mamy do czynienia z szarymi przebarwieniami, musimy się zaopatrzyć w specjalistyczny preparat, jaki bez trudu dostaniemy w sklepach budowlanych. Na koniec nie zapominajmy o impregnacie, który sprawi, że renowacja mozaiki będzie bardziej skuteczna, a efekt końcowy efektowny i trwalszy. Podsumowując, pielęgnacja takiego tynku jest na tyle łatwa i bezproblemowa, że tak naprawdę nie ma sensu wzywanie w tym celu specjalisty. Zwłaszcza, że najczęściej pokrywa się nim jedynie fragmenty ścian, a nie całe powierzchnie. Więcej informacji na temat renowacji tynku mozaikowego znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czyszczenie-i-renowacja-tynku-mozaikowego-poznaj-5-praktycznych-porad