Gładko wykończone ściany to już standard niemal w każdym domu. Szlifowanie można wykonać samemu bez pomocy fachowca. Jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ten etap pracy można wykonać mechanicznie lub ręcznie. Trzeba się również zastanowić nad wyborem miedzy papierem ściernym a siatką. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj szlifowania wybrać oraz jak zrobić to bezpyłowo – czytaj dalej.

Szlifowanie gładzi – od czego zacząć?

Aby zeszlifować gładź, najpierw trzeba ją położyć. Skrupulatne wykonanie tego etapu pracy jest jednym z gwarantów sukcesu gładkiej ściany. Najpierw należy dokładnie rozrobić gładź, by nie pozostały grudki. Nałożenie masy o złej konsystencji może później znacznie utrudnić ścieranie. Ponadto trzeba również uważać na to, od jakiej gramatury rozpocznie się szlifowanie ściany. Wygładzanie fragmentu powierzchni złą gramaturą może rodzić niepożądane i nieodwracalne skutki. Ponadto warto zastanowić się, czy nie lepiej wykorzystać przy remoncie gładź bezpyłową. Dzięki niej można uniknąć nadmiernego zabrudzenia pyłem, a przy okazji skrócić czas pracy, gdyż wystarczy nałożyć tylko jedną warstwę.

Szlifowanie ręczne czy mechaniczne?

Szlifowanie ręczne to z pewnością bardziej ekonomiczna kwestia, gdyż paca kosztuje ok. 10-20 zł. Należy do niej dobrać jeszcze papier ścierny lub siatkę. Trzeba pamiętać, by wybrać odpowiednie wymiary dostosowane do pacy. Z reguły można je nabyć już w odpowiednio okrojonych wersjach, jednak lepiej wcześniej sprawdzić. Standardowe rozmiary to 80 mm lub 105 mm.
Wybierając szlifowanie ręczne, trzeba się liczyć z nieco większymi kosztami finansowymi, ale przy tym mniejszym nakładem pracy. Ceny mechanicznych zestawów do szlifowania wahają się między 300-1000 zł. Jednak istnieje tańsza możliwość – wypożyczenie urządzenia na 1 dzień. Wygładzanie ścian za pomocą tzw. żyrafy jest bardzo wygodne. Dodatkowo są one często wyposażone w mechanizm odsysania, co znacznie ułatwia późniejsze sprzątanie pomieszczenia z pyłu.

Jaki papier lub siatka do szlifowania gładzi gipsowej?

Szlifowanie to proces wieloetapowy. Dlatego warto podczas pracy użyć zarówno papieru, jak i siatki. Papier ścierny warto wykorzystać na samym początku, gdy do starcia są większe nierówności. Gramatura przy wstępnym szlifowaniu powinna wynosić 100-160. Końcowe prace natomiast należy wykonać w gramaturze 200-220. Warto przy ostatniej warstwie zastosować siatkę, gdyż ta pozostawia mniej rys na wygładzanym podłożu. Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie siatki, należy pamiętać, że czarna jest ostrzejsza i dobrze nadaje się do pracy na twardej gładzi. Dzięki niej pracę wykona się szybciej. Z kolei siatki białe są miękkie i elastyczne. Sprawdzą się one do szlifowania miękkich i delikatnych powierzchni oraz przy ostatecznym procesie obróbki ściany. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/rodzaje-materialow-sciernych-do-gladzi-gipsowych