Drewno jest jednym z najbardziej plastycznych materiałów znoszącym wiele różnych pomysłów. Aby móc w pełni skorzystać z tego unikalnego materiału, warto poznać techniki szlifowania drewna.

Co daje szlifowanie drewna?

Celem szlifowania jest wygładzenie powierzchni drewna bądź usunięcie z niego starej powłoki. Odpowiednie wyszlifowanie sprawia, że drewno lepiej przyjmuje wszelkiego rodzaju impregnaty, kleje czy farby.

Od czego zacząć szlifowanie ?

Szlifowanie drewna może odbyć się zarówno ręcznie, jak i przy użyciu sprzętu elektrycznego. Wiele zależy od tego, jaka jest wielkość powierzchni do wyszlifowania oraz od jej rodzaju. W przypadku powierzchni niewielkich o nieregularnych kształtach najlepiej sprawdzi się szlifowanie ręczne. W przypadku dużych powierzchni i regularnych kształtów zaleca się stosowanie elektronarzędzi.

 

mężczyzna podczas szlifowania drewna

 

Szlifowanie drewna – ogólne zasady

Wybierając papier do szlifowanie należy pamiętać o tym, że zaczyna się od papieru najgrubszego i stopniowo przechodzi do najdrobniejszego. Każda zmiana granulacji wiąże się z usunięciem powstałego pyłu, a jej wybór musi być uzależniony od tego, jaka powierzchnia jest szlifowana. W przypadku drewna miękkiego warto zdecydować się na delikatniejszy papier ścierny, natomiast drewno twarde powinno być szlifowane przy użyciu papieru o nasypie pełnym.

Jak szlifować drewno ?

Rozpoczynając szlifowanie drewna należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które sprawią, że zadanie będzie wykonane dobrze. Przede wszystkim drewno należy szlifować zawsze wzdłuż słoi. Trzeba także uważać na to, aby nie skupiać się zbyt długo na jednym miejscu, gdyż może to spowodować ubytek materiału. Nie wolno także dociskać szlifierki zbyt mocno do podłożona.

Czy szlifować ręcznie czy automatycznie ?

Niezależnie od tego czy szlifowanie drewna odbywa się ręcznie, czy też nie – najważniejsze jest bezpieczeństwo. W przypadku, jeżeli mamy do czynienia z dużą powierzchnią i szlifowanie zajmie sporo czasu, konieczne będzie używanie specjalnej maseczki przeciwpyłowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]