styl toskański we wnętrzach

Toskania to najczęściej wybierany kierunek turystyczny miłośników spędzania wakacji we Włoszech. W tej części włoskiego buta zachwyca wszystko, wspaniały klimat, wszechobecne słońce, bliskość morza, ale też arcydzieła architektury i sztuki, na które natykamy się w każdym, najmniejszym nawet mieście. Miłośnicy dobrej kuchni doceniają walory kuchni toskańskiej i jej naturalnych, jakościowych produktów spożywczych. Trudno by było znaleźć osobę, która po spędzeniu chociaż raz wakacji w Toskanii nie próbowałaby przenieść do Polski odrobiny tamtej atmosfery. Niektórzy z nas wprowadzają do swojego menu potrawy toskańskie i włoskie, inni sięgają po literaturę opowiadającą o najpiękniejszych miejscach Italii, ale są też tacy, którzy próbują odtworzyć styl toskański we wnętrzach, by na co dzień przypominał im o uroku życia pod włoskim niebem.

Wnętrze w stylu toskańskim

Klasyczny dom w stylu toskańskim to kamień, terakota i cegła, czyli materiały, które chłoną nadmiar ciepła i szybko go nie oddają. Podłogi wykonane z płytek lub kamienia długo utrzymują chłód we wnętrzu, z kamienia buduje się też ściany. Przenosząc do Polski odrobinę tego stylu warto zastosować malowane tynki, wykonane na szorstko, z przecierką i barwy ziemi, tak charakterystyczne dla toskańskiej scenerii. W toskańskim domu bardzo często stosuje się ceglane odkrywki, nic nie stoi na przeszkodzie, by metodę tę przenieść i do nas. Fragment ceglanej ściany przy kominku czy w kuchni będzie przywoływać miłe wspomnienia.

Wystrój wnętrz w stylu toskańskim

Imitację stylu toskańskiego osiągniemy poprzez zastosowanie ciepłej kolorystyki. Barwy ziemi, czyli żółcienie, ochra, oranż, czerwień, oliwka, szałwia i trochę błękitu sprawią, że dom nabierze klimatu śródziemnomorskiego. W miarę możliwości warto wykorzystać, nawet na niewielkim odcinku, majolikowe kafelki czy malowane płytki. Kuchnia, łazienka czy salon będzie dla nich najlepszym miejscem. Jeżeli nie kafelki to chociaż majolikowe naczynia, ustawione w strategicznych miejscach.

Styl toskański, czyli naturalność

W stylu toskańskim nieodzowna jest naturalność. Meble powinny być drewniane i dość solidne, chociaż warunki te spełni również umeblowanie rustykalne. Ważnym elementem wystroju są detale z kutego metalu, mogą to być nogi od stołu, żyrandol czy krzesło, ale też uchwyty meblowe czy klamki. Łóżko w stylu toskańskim powinno być drewniane, lub kute z żelaza, a pościel koniecznie biała, miłym dodatkiem są hafty i koronki. Praktycznym i stylowym dodatkiem będzie też baldachim nad łóżkiem, oryginalnie chroniący przed komarami. Więcej informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/5-pomyslow-na-wnetrza-w-stylu-toskanskim