Ogród rustykalny wiejski większości z nas kojarzy się z sielskim, spokojnym klimatem, wakacjami u babci oraz plątaniną różnokolorowych bylin, krzewów i pnączy. Najprawdopodobniej zresztą dlatego jest on marzeniem niejednego mieszkańca miasta zmęczonego tempem życia oraz codziennym zgiełkiem i poszukującego ucieczki od hałasu zatłoczonych metropolii. I w tym miejscu czas na dobrą wiadomość. Aby stworzyć tego typu ogród nie trzeba dysponować dużą działką ani specjalnymi umiejętnościami. Wystarczy poznać kilka podstawowych reguł aranżacji zieleni oraz wymagania wybranych roślin.

Ogród rustykalny – charakterystyka

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą ogrodu rustykalnego jest przemieszanie rabat kwiatowych z grządkami warzywnymi oraz ziołami. Dzięki temu jest on nie tylko bardzo atrakcyjny wizualnie, ale i niezwykle praktyczny, pozwala się bowiem cieszyć świeżymi, ekologicznymi produktami na co dzień. Nasadzenie takie, fachowo określane terminem „uprawa współrzędna”, ma jeszcze tę zaletę, że przy przemyślanym doborze roślin, pozwala niemal całkowicie wyeliminować szkodniki. Tutaje jednak wypada zadać sobie pytanie, jakie w ogrodzie rustykalnym rośliny powinny się znaleźć? Otóż przede wszystkim nie może tam zabraknąć znanych nam wszystkim bylin, takich jak ostróżki, rudbekie, irysy, łubiny czy malwy. Ponadto, warto też zainwestować w kilka odmian jednorocznych, na przykład groszek pachnący, lwie paszcze lub kocimiętkę. Między kwiaty, jak już zresztą wspomniano, można, a nawet powinno się wpleść rośliny użytkowe. Dobrym wyborem będą te, które są przydatne w domu, a przy tym odznaczają się atrakcyjnym wyglądem. Zaliczamy do nich zioła, miętę, melisę, oregano, kolendrę lub rozmaryn, a także drzewa i krzewy owocowe. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to decyzja będzie tu uzależniona przede wszystkim od powierzchni ogrodu. Na większej przestrzeni świetnie będzie się prezentowała jabłoń, czereśnia, wiśnia i pigwa, na mniejszej natomiast krzewy malin, porzeczek, agrestu czy borówki amerykańskiej.

Ogród rustykalny dawniej i dziś

Ogród rustykalny wiejski może przybierać różne formy. Najbardziej rozpowszechniona jest ta, jaką znamy ze starych pocztówek i fotografii, jednak znajdzie się też coś dla fanów bardziej nowoczesnych rozwiązań. W związku z rosnącą popularnością minimalizmu i oszczędnej, niemal ascetycznej formy, pojawiły się też nowe konwencje w aranżacji zieleni. Jeśli chodzi o ogród wiejski, to jego współczesna wersja odznacza się bardziej geometrycznymi formami, rabatami okolonymi równo przystrzyżonym żywopłotem oraz starannie przyciętymi krzewami i drzewami. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewno-w-ogrodzie-rustykalnym-najlepsze-inspiracje