Ludzka tęsknota za naturą przejawia się na różne sposoby. Jeden z nich jest bardzo zauważalny – otóż wielu z nas uwielbia otaczać się drewnem. Drewniane meble, dekoracje, ogrodzenia – któż z nas nie ma choć jednego z tych przedmiotów wokół siebie? Jednak nasze zamiłowanie do drewna najbardziej widoczne jest w naszych obejściach – drewniane wiaty garażowe, wiaty ogrodowe czy wiaty tarasowe zdobią dziesiątki współczesnych działek. Musimy pamiętać jednak o jednej bardzo ważnej kwestii – wiaty te będą ozdobą dopóty, dopóki będziemy je odpowiednio pielęgnować!

Jak zabezpieczyć drewniane wiaty?

Bez względu na to, z jakiego gatunku  drewna są wykonane nasze wiaty, wymagają one odpowiedniego traktowania. Podstawowym warunkiem ich trwałości jest odpowiednio wysuszone drewno, jednakże kupując gotowe wiaty ogrodowe, garażowe, czy tarasowe nie mamy już na ten etap wpływu. Tym bardziej więc od początku musimy zadbać o właściwą konserwację drewna, by ochronić jego strukturę przed szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych, które w naszej strefie klimatycznej są ciężką próbą dla wyrobów drewnianych. Deszcz, śnieg, mróz, wiatr, palące słońce, promieniowanie UV, korniki, pleśnie, grzyby – oto z czym muszą się one mierzyć! Podstawą zasadą w kwestii zabezpieczania wiat garażowych, wiat tarasowych i wiat ogrodowych jest gruntowanie drewna. Preparaty gruntujące wsiąkają w strukturę drewna, zabezpieczając ją gównie przed działaniem grzybów, pleśni i owadów. Tak przygotowane drewno nadaje się już do impregnacji, więc można sięgnąć po impregnaty ochronne, dekoracyjne, lakiery, lakierobejce, emalie lub oleje. Wybór zależy wyłącznie od naszych upodobań, jednak w kwestiach technicznych należy trzymać się podstawowych zasad gwarantujących skuteczność stosowanych preparatów.

Wymagające wiaty ogrodowe

Kiedy wybór preparatów ochronnych mamy za sobą, można zabrać się do pracy. Zanim jednak chwycimy pędzel, warto przeczytać wskazania producenta. Zawierają one wiele fachowych rad, które pozwolą nam uniknąć błędów. Musimy bowiem pamiętać, że każdy środek ochronny ma inne właściwości chemiczne, inny skład i inną specyfikę działania. Wszystkie jednak będą tym skuteczniejsze, im lepiej przygotowane będzie drewno.  Przede wszystkim musi ono być czyste! Warto więc całą konstrukcję przeszlifować papierem ściernym, a następnie odkurzyć czystą ściereczką. Tak przygotowane drewno można zacząć malować. Robimy to czystym pędzlem, równomiernie nakładając powłokę impregnatu lub oleju. Bardzo ważne jest także, aby pierwsza warstwa dobrze wyschła i dopiero wówczas nakładamy kolejną. Efekt będzie tym lepszy, im staranniej przyłożymy się do pracy. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-i-zabezpieczanie-wiaty-z-drewna-porady-eksperta