Zielona elewacja domów to wymarzona opcja w budownictwie nowoczesnym. Proste, minimalistyczne, niemal ascetyczne bryły doskonale prezentują się w tym kolorze, i to zarówno w jego odcieniach ciemniejszych, jak i bardziej wyrazistych. Aby jednak uzyskać naprawdę spójny i elegancki efekt końcowy, potrzebna jest pewna podstawowa wiedza, zmysł estetyczny oraz dużo pracy i zaangażowania.

Elewacje w odcieniach zieleni

Jeśli chodzi o kolory elewacji, Polacy ciągle wykazują dość zachowawcze podejście. Dominują szarości, odcienie żółtego, biele, ewentualnie brązy. Na szczęście jednak sytuacja powoli ulega zmianie i pojawia się coraz więcej barwnych projektów. Wśród nich wyróżniają się elewacje zielone, dzięki którym budynek eksponuje się na tle otaczających brył, a przy tym wspaniale harmonizuje z otaczającą przyrodą. Cechy te sprawiają, że takie fasady świetnie sprawdzają się w jednorodzinnych domkach podmiejskich, które położone są zwykle w niewielkich ogrodach, a często też w pobliżu lasów, łąk czy parków. Istotne są tu też właściwości koloru zielonego, który, jak udowodniono, doskonale wpływa na nasze zdrowie psychiczne, uspokaja i odpręża.

Zielona elewacja na dom – wskazówki

Dobierając kolorystykę elewacji domu, trzeba zwrócić uwagę, aby komponowała się ona z odcieniem dachówki, stolarką okienną i drzwiową, a także otaczającym krajobrazem. Ponadto, musi ona oczywiście wpasować się w gusta mieszkańców, bo tylko wtedy będą się oni czuli w domu prawdziwie komfortowo. Zielona elewacja domu doskonale wygląda w połączeniu z grafitowym dachem oraz białą stolarką otworową. Osoby lubiące wyrazistsze akcenty mogą dodatkowo obramować okna pasami w innej barwie. Ponadto, godną polecenia opcją jest łączenie koloru zielonego z drewnem. Brązowy dach, drewniane drzwi i okna oraz srebrne rynny stworzą interesującą i elegancką całość. Warto również rozważyć połączenie zieleni z panelami drewnianymi. Montując je w okolicy poddasza, tarasu czy garażu możemy w subtelny sposób podkreślić odmienny charakter i przeznaczenie danej części domu urozmaicając jednocześnie jego wygląd. Dobrym pomysłem jest również łączenie na elewacji dwóch odcieni zieleni, zwłaszcza, że zestawienie takie wygląda nie tylko intrygująco i ciekawie, ale również można je wykorzystać do manipulowania proporcjami budynku. Stosując ciemniejszy odcień na dole, a jaśniejszy, na przykład pistacjowy lub oliwkowy, na górze, zmniejszymy dom optycznie. Postępując na odwrót, wysmuklimy go. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu połączenia prezentują się dobrze tylko na prostych formach. W przypadku ozdobnych, wyszukanych fasad, lepiej postawić, na jeden, bardziej neutralny odcień. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kolory-elewacji-w-odcieniach-zieleni-najlepsze-inspiracje