Ekologia i szeroko rozumiane formy ochrony środowiska to tematy, które większości ludziom nie kojarzą się z niczym, co jest warte uwagi. Choć zdecydowanie jest to problem naszych czasów, to warto też podkreślić, że coraz więcej osób zaczyna też zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, a zauważalne zmiany klimatyczne przekonują nas, że jeśli sami nie zaczniemy działać, już najbliższe pokolenia, w tym nasze dzieci, mogą z tego powodu poważnie cierpieć. W tym kontekście jednym z istotniejszych działań z naszej strony może być inwestowanie w instalacje pozwalające na pozyskiwanie energii z jej odnawialnych źródeł. Na naszym rynku jest to jak najbardziej możliwe, szeroko dostępne, ale przede wszystkim z wielu powodach opłacalne.

Czy odnawialne źródła energii są opłacalne ?

Zainwestowanie w Odnawialne Źródła Energii mogą być korzystnym rozwiązaniem naprawdę dla każdego, a powodów takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim należy podkreślić, że odnawialnych źródeł energii jest w naszym kraju przynajmniej kilka, dlatego teoretyczne w każdym regionie można określić, jaka inwestycja przyniesie jakie korzyści, a następnie wybrać rozwiązanie najefektywniejsze. Druga sprawa to dostępność, gdyż obecnie swoją własną elektrownie może posiadać każdy, rozpoczynając od osób prywatnych, a na spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych kończąc.program prosument

Koszty utrzymania instalacji ekologicznych

Kolejna kwestia dotyczy finansów. Choć instalacje fotowoltaiczne, czy wiatrowe nie należą do najtańszych, to może się okazać, że do ich zakupu nie wykorzystamy własnych pieniędzy. Rządowy program Prosument dopuszcza bowiem możliwość udzielenia inwestorowi kredytu na preferencyjnych warunkach, wspartego dodatkowym dofinansowaniem. Wszystko to w połączeniu z możliwością sprzedaży nadwyżek energii sprawia, że zwrot z inwestycji może nastąpić już po 6 latach, a kolejny etap będzie stanowił już tylko czysty zysk. Brak rachunków za prąd w połączeniu z teoretycznie nieograniczonym dostępem do energii to bardzo przyjemna perspektywa.

Więcej informacji i ciekawostek na temat programu Prosument znajdziesz na:

http://www.solteam.pl/prosument/