Politurowanie to jedna z popularniejszych technik wykańczania mebli kojarzona przede wszystkim ze sprzętami z minionej epoki. Polega ona na nakładaniu na drewno roztworu szelaku i spirytusu, który po odpowiednim wykończeniu nadaje całości lśniącego, charakterystycznego wyglądu. Co istotne, w środowisku renowatorów, politurowanie uchodzi za sztukę, którą w całości wykonuje się ręcznie.

Jak odnowić meble z politurą – przygotowanie powierzchni

Odnawianie mebli z politurą zaczyna się jeszcze na długo przed kładzeniem nowej powłoki, od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Czynność tę można wykonać dwojako, za pomocą papieru ściernego i szlifierki lub z zastosowaniem specjalistycznego, złuszczającego preparatu chemicznego. Pierwszą technikę poleca się przede wszystkim do gładkich, równych powierzchni, druga natomiast sprawdza się przy wszelkich wymyślnych zdobieniach lub rzeźbieniach. Następnie, po dokładnym wyrównaniu oraz odpyleniu drewna, można przystąpić do czynności właściwej, czyli politurowania.

Jak odnowić meble z politury – nanoszenie nowej powłoki

Technika politurowania znana jest w stolarstwie europejskim od XVI wieku, kiedy to zaczęto sprowadzać z Indii kluczowy dla niej składnik – szelak. Dawniej przygotowanie na jego bazie odpowiedniego roztworu było nieodłącznym elementem prac i wymagało sporej wiedzy. Obecnie możemy bez trudu zakupić gotowy preparat w odpowiednim odcieniu, jednak, jeżeli mamy wystarczająco cierpliwości, możemy też sporządzić go samemu. W tym celu będziemy potrzebować płatki szelakowe, spirytus oraz słoik lub butelkę. Płatki należy zmieszać ze spirytusem w proporcjach 1:4, a następnie odstawić na co najmniej 24 godziny, co jakiś czas mieszając. Po upływie tego czasu przelewamy roztwór przez gazę, odstawiamy jeszcze na jakiś czas dla odparowania, a na końcu aplikujemy na uprzednio przygotowane drewno. Proces ten składa się z kilku etapów i podporządkowany jest kilku niekwestionowanym zasadom. Po pierwsze, powinien być wykonywany wyłącznie za pomocą kawałka waty owiniętego bawełnianą ściereczką. Po drugie, ilość koniecznych warstw, a może ich być kilka, a nawet kilkanaście, jest ściśle skorelowana z rodzajem drewna. Po trzecie wreszcie, ostatnim etapem prac jest wypolerowanie mebla, które najlepiej wykonać za pomocą wełny stalowej lub włókniny ściernej. Na końcu, kiedy już uzyskamy pożądany połysk, pozostawiamy sprzęt do całkowitego wyschnięcia. I, choć jak widać na podstawie powyższego, zadanie nie należy do najłatwiejszych, efekt końcowy oraz satysfakcja z pewnością są warte zachodu. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-odnawiac-meble-z-politura-poradnik