Coraz częściej można dostrzec, że przydomowi ogrodnicy odchodzą od konwencjonalnych stylów ogrodowych. Japońskie, angielskie, czy barokowe trendy zastępują oni inwencją naturalnego leśnego rezerwatu. Ponadto jego pielęgnacja pochłania mniej czasu. Jednak należy posiąść na ten temat pewną wiedzę, by ogród leśny nie przypominał gąszczu chwastów.

Jakie rośliny w leśnym ogrodzie?

Urządzając leśny ogród, należy wybierać taką roślinność, którą spotyka się zazwyczaj w środowisku naturalnym. Gatunki te mogą pochodzić z różnych krajów, a nawet kontynentów. Jednak ważne, aby były z podobnego środowiska klimatyczno-przyrodniczego. Takie wymogi spełniają z pewnością jarzębina, wierzba, czarny bez, czy leszczyna. Z dekoracyjnych gatunków, które można często spotkać w ogrodach leśnych, wyróżnia się m.in.: krokusy, narcyzy, czy śnieżyczki.

Jak sadzić rośliny w leśnym ogrodzie?

Przed sadzeniem należy zapoznać się ze specyfiką danej rośliny. Istotne jest w tym przypadku zwrócenie uwagi na to, czy dany krzew lub kwiat lubią cień, czy słońce. Dla odpowiedniego wzrostu i kwitnienia trzeba je umiejscowić zgodnie z ich upodobaniami. Do gatunków występujących w leśnym ogrodzie, które lubią cień oraz wilgoć należą m.in.: paproć, lilie, ostrokrzew, sangwinaria, naparstnica, konwalia majowa, czy klon palmowy.

Trawnik w leśnym ogrodzie

W odróżnieniu od innych rodzajów urządzania ogrodów, w leśnym nie trzeba nad wyraz dbać o dokładnie przystrzyżony trawnik. Podłoże powinno, jak najbardziej odwzorowywać to spotykane w naturalnym środowisku. Z tego względu, jeżeli w ogrodzie leśnym ziemię pokrywa trawa, należy ją kosić wtedy, gdy zaczyna przeszkadzać, ograniczając jej skracanie jedynie do użytkowych częściach rezerwatu. Ponadto w przypadku, gdy większą powierzchnię terenu zasłaniają korony drzew, warto rozważyć zastosowanie cieniolubnych roślin okrywowych, które nie będą potrzebowały do wzrostu zbyt dużej ilości słońca i nadadzą miejscu jeszcze bardziej unikalnego charakteru. W tym przypadku dobrze sprawdzą się m.in.: bluszczyk, kopytnik, czy indyjska poziomówka.

Jak nie urządzać ogrodu leśnego?

Istnieją pewne elementy, które nie sprawdzą się w ogrodzie leśnym, a nawet zaburzą jego ekosystem oraz odbiorą mu naturalnego uroku. Popularnym rozwiązaniem na uwidocznienie systemu wodnego jest budowa tzw. oczek. Warto jednak, by te zbiorniki były wyglądem zbliżone do naturalnie występujących stawów (które są wręcz pożądane) i nie stawiać na nich mostków. Kolejna kwestia to murowane grille, które są poważnym wykroczeniem. Lepiej w tej sytuacji sprawdzi się naturalne palenisko ogrodzone głazami. Należy zapomnieć również o plastikowych zestawach wypoczynkowych i postawić na bardziej przyjazne drewno. W miarę możliwości warto siedzenia i ławki stworzyć samemu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrod-w-stylu-lesnym-wazna-rola-dekoracyjna-drewna