Położenie gładzi na ścianie służy stworzeniu idealnie gładkiej powierzchni, na której farba będzie się prezentować nieskazitelnie. Jednak ostateczny efekt remontu zależy nie tylko od dopasowania odpowiedniego produktu do wygładzenia. Równie istotne pozostaje przygotowanie ściany pod gładź. Jak się za to zabrać, o czym pamiętać i jak uniknąć częstych błędów?

Jak przygotować ściany pod gładź gipsową?

Gładź na bazie gipsu to najczęściej stosowane rozwiązanie. Zanim rozpocznie się pokrywanie ściany lub sufitu takim produktem, należy całą powierzchnię dokładnie oczyścić. Pozostałości starej, łuszczącej się farby lub tynku muszą zniknąć. W przeciwnym razie położona na nich naprędce gładź także zacznie pękać. Jak przygotować ściany pod gładź gipsową jeszcze skuteczniej? Kolejnym etapem prac powinno być zabezpieczenie wszystkich metalowych elementów, można do tego wykorzystać chociażby folię. Warto, jeżeli chce się uniknąć korozji wywoływanej przez składniki gipsu. Specjalna siatka przyda się w miejscu łączeń, natomiast narożniki z aluminium powinny osłaniać naroża drzwi i okien. Cienka warstwa gładzi szpachlowej ma za zadanie pokryć delikatne nierówności, co może utrudniać nawet kurz lub poremontowe pyły. Z nich również najlepiej oczyścić ścianę przed położeniem gładzi.

Jak przygotować stare ściany pod gładź?

Poza wspomnianym usunięciem farby i tynków, jeżeli są w złym stanie, konieczne okaże się zapewne zagruntowanie powierzchni. Jak przygotować stare ściany pod gładź w kolejnych krokach? Wybierając produkty do gruntowania i wygładzenia ściany, najlepiej sięgać po wyroby tej samej marki. To ułatwi pracę i zapewni dobre przyleganie kolejnych warstw pokrywających daną powierzchnię. Warto stosować się do zaleceń producenta, który na opakowaniach wskazuje, które rodzaje preparatów gruntujących nadają się do konkretnej gładzi. Zagruntowanie ściany ułatwi późniejsze nakładanie gładzi, ponieważ ściana nie będzie tak chłonąć wilgoci. Zniweluje się także miejsca o podwyższonej chłonności. Szpachlowanie tak przygotowanej ściany jest o wiele prostsze. Przed nałożeniem gładzi należy upewnić się, że wszystkie elementy nowej instalacji zostały już zamontowane. Na czas szpachlowania najlepiej też wynieść całe wyposażenie z remontowanego wnętrza. Znacznie skróci to czas potrzebny na porządki oraz usuwanie pozostałości gipsu. I jeszcze jedno, stare ściany mogą być pokryte bruzdami czy pęknięciami, których nie pokryje gładź kładziona na grubość maksymalnie pięciu milimetrów. W takim wypadku należy uzupełnić ubytki na przykład gipsem szpachlowym. Więcej informacji na temat kładzenia gładzi znajdziecie pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/w-jaki-sposob-przygotowac-stare-sciany-pod-gladz