naprawianie pęknieć w gładzi gipsowej

Pęknięcia w gładzi gipsowej nie należą do rzadkości. Potrafią zniszczyć efekt ciężkiej pracy, a na pewno popsują humor. Ich naprawa jest możliwa. Warto jednak minimalizować ryzyko powstawania pęknięć. Jak to zrobić?

Jak uniknąć pęknięcia gładzi gipsowej?

Zasadnicze znaczenie mają tu dwa aspekty. Pierwszym jest odpowiednie dopasowanie rodzaju gładzi gipsowej do podłoża, na którym ma zostać położona. Nie bez znaczenia jest też charakter i przeznaczenie wnętrza. W pomieszczeniach o znacznej wilgotności sprawdzą się na przykład zupełnie inne produkty niż w tych narażonych na niskie temperatury. Pękanie gładzi gipsowej jest niemal pewne bez wcześniejszego przygotowania pokrywanej nią powierzchni. Dokładne oczyszczenie ściany bądź sufitu to kolejny ważny etap zapobiegania problemom po położeniu gładzi. Proces ten obejmuje pozbycie się starych warstw farby, odtłuszczenie i odkurzenie. Złym doradcą bywa pośpiech w nakładaniu kolejnych warstw. Jeżeli tynki jeszcze nie związały, nie ma sensu sięgać po gładź. Nawet ta najlepsza nie zapewni wówczas dobrego, pozbawionego pęknięć efektu. W osiągnięciu jak najlepszego rezultatu istotna jest temperatura otoczenia. Wpływa na tempo wysychania gładzi, a co za tym idzie jej ostateczną spójność i wygląd.

Sposoby na pękanie gładzi gipsowej

A co jeżeli pęknięcia mimo wszystko się pojawiły? Nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w dobrej jakości produkt do szpachlowania i wypełnić nim zagłębienia. Wcześniej trzeba je jednak dokładnie oczyścić. Z większych cząsteczek tynku, ale także z mniejszych zabrudzeń. Nawet niewielka warstwa kurzu może zniweczyć wysiłki. Pęknięcia gładzi gipsowej naprawia się z pomocą preparatu gruntującego lub lżejszego produktu do szpachlowania. Wszystko zależy tu od głębokości rys. Po wyborze techniki i konkretnego wyrobu, należy przestrzegać zaleceń producenta. Nie zaszkodzą porady doświadczonego i zaufanego fachowca. Choć pękanie gładzi nie jest zjawiskiem rzadkim, to jej naprawa nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza z perspektywy laika. Trzeba też pamiętać, że bez usunięcia przyczyny, na ścianie znowu pojawiają się rysy. Przed przystąpieniem do działań naprawczych, konieczne jest usunięcie powodu powstania pęknięć. A tych może być naprawdę sporo. Poza wspomnianymi powyżej, także zawilgocenie ściany czy niedostosowanie gładzi do miejsc łączenia różnych materiałów. Problematyczne bywają tu zwłaszcza płyty gipsowo-kartonowe. Mimo ich popularności niestety nie każdy wie, jak i czym je przygotować do malowania. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/odpadanie-i-pekanie-gladzi-gipsowej-przyczyny-i-zapobieganie