Wydawać by się mogło, że drewniana podłoga to najprzyjemniejsze rozwiązanie dla domu. Nie można zaprzeczyć, że dzięki niej mieszkanie zyskuje oryginalności, charakteru i ciepła. Jednak drewno to materiał, który wymaga specjalnej troski – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście istnieje wiele zabiegów pielęgnacji i konserwacji drewnianej podłogi, które zapewnią jej długą żywotność, a domownikom ciągłe poczucie komfortu i zadowolenia.

Chroń podłogę przed suchym powietrzem

Drewno w okresie jesienno-zimowym podobnie jak organizm ludzki jest bardziej podatne na choroby. Dzieje się tak dlatego, że jest to materiał naturalny również oddychający. W zimie mieszkańcy masowo włączają ogrzewanie. W związku ze sztucznym podwyższaniem temperatury i ograniczeniem wpuszczania do domu świeżego powietrza spada poziom nawilżenia. Suche powietrze poniżej 50% wilgotności sprawia, że drewno oddając swoją parę zaczyna się kurczyć. Na posadzce mogą pojawić się szpary, odbarwienia, a nawet pęknięcia, z którymi nie da się już nic zrobić. Bezpośredni wpływ na uniknięcie takiej sytuacji nie będzie miało wówczas stosowanie preparatów do drewna, a raczej wyrównanie wilgotności w domu. Problem suchego powietrza można wyeliminować poprzez zaopatrzenie się w elektryczny nawilżacz, który zasysając powietrze, zadba o odpowiedni poziom nawilżenia.

Jak czyścić drewnianą podłogę?

Do czyszczenia drewnianej podłogi należy używać specjalnie dostosowanych akcesoriów. Do zamiatania powinno się użyć szczotki z miękkim naturalnym włosiem. Zapobiegnie to nadmiernym zarysowaniom paneli. Gdy podłoga zostanie oczyszczona z piasku i kurzu, można przejść do jej mycia. Należy przy tym pamiętać, że drewno nie lubi wody, dlatego należy dokładnie odsączyć mopa (najlepiej płaskiego z mikrofibry). W innym przypadku nasza posadzka szybciej straci kolor, zacznie pęcznieć, a naniesiony lakier będzie odchodził. Ponadto do mycia podłóg należy używać specjalnie oznaczonych preparatów. Jeżeli drewno zostało pokryte lakierem, powinno się używać środków do mycia podłóg lakierowanych, które nie zawierają tłuszczów. Do powierzchni olejowanych zalecane są środki, które zawierają tłuszcz. Systematyczne stosowanie takich płynów uodparnia powiechrznię na intensywne użytkowanie i związane z nim uszkodzenia.

Drewniana podłoga – konserwacja

Gdy już dokładnie oczyścimy podłogę, można przejść do bardziej zaawansowanych metod jej pielęgnacji. Dla poprawienia wyglądu, czy też zamaskowania powstałych na drewnie uszkodzeń można posłużyć się bejcą, lakierem, olejem lub woskiem. W przypadku zwykłych domów tego rodzaju konserwacje drewna powinno wykonywać się raz lub dwa razy w roku. W miejscach publicznych natomiast, w których podłoga jest silniej eksploatowana, należy taką warstwę nakładać częściej. Bejce mają za zadanie nieco odświeżyć wygląd podłogi. Wnikając w strukturę drewna, nadają mu połysk i świeży wygląd, nie zakrywając przy tym wzoru jego naturalnych słojów. Lakierowanie pełni już głównie funkcję ochronną dla drewnianej podłogi. Powinno się kłaść dwa rodzaje lakieru. Pierwszy podkładowy, który odetnie naturalne soki drewna oraz obniży jego chłonności. Drugi natomiast będzie lakier nawierzchniowy dostępny w odsłonach: matowej, półmatowej, błyszczącej, bezbarwnej lub kolorowej. Najbardziej naturalne impregnaty to oleje oraz woski. Wnikają one głęboko w strukturę drewna i zapewniają skuteczną ochronę. Decydując się na pokrycie drewnianej podłogi olejem, można uniknąć wytworzenia powłoki kryjącej fakturę oraz nadać jej satynowego wyglądu. Taka konserwacja posadzki zapewni jej skuteczną ochronę przed wilgocią. Naniesienie natomiast olejo-wosku lub wosku sprawi, że drewno nabierze połysku, a przy okazji odporności na zabrudzenia i przenikanie wody. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewniana-podloge-przy-ogrzewaniu-podlogowym