Kładzenie gładzi ma na celu jak najdokładniejsze wyrównanie powierzchni, co przekłada się zarówno na korzyści ekonomiczne, jak i estetyczne. Co do pierwszej kwestii, mając idealnie gładkie ściany zużyjemy mniej farby, a nawet możemy rozważyć zastosowanie produktu, który kładzie się jednowarstwowo. Jeśli natomiast chodzi o walory estetyczne, to na odpowiednio przygotowanej powierzchni farba prezentuje się znacznie lepiej, nie ma nierówności, grudek ani ryzyka powstawania rys czy pęknięć. Tutaj jednak trzeba zadać sobie pytanie, jak przygotować ściany pod gładź gipsową?

Przygotowanie ściany pod gładź

Przygotowanie ściany pod gładź należy rozpocząć od dokładnego wypełnienia wszelkich dziur i pęknięć. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi ubytkami, w zupełności wystarczy masa szpachlowa, jeżeli natomiast niedoskonałości są większe, trzeba będzie sięgnąć po tynk wapienno-cementowy. Następnie, możemy przystąpić do gruntowania. Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów do tego celu różniących się poszczególnymi parametrami i składem, dlatego, aby dobrać odpowiedni, najlepiej sprawdzić wcześniej chłonność ścian. W tym celu wystarczy spryskać powierzchnię wodą i zobaczyć, jak szybko wsiąknie ona w mur. Jeżeli powoli, powinien wystarczyć standardowy produkt do gruntowania, jeżeli szybko i w dużych ilościach, najlepiej sprawdzi się specjalistyczny środek z polimerami w składzie. Kiedy już uporamy się z wszystkimi tymi czynnościami, powinniśmy jeszcze dokładnie oczyścić powierzchnie z kurzu i wszelkich nieczystości, a następnie możemy przystąpić do aplikowania gładzi.

Przygotowanie ściany pod gładź – dodatkowe uwagi

Kładzenie gładzi to czynność niosąca ze sobą ryzyko sporych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, dlatego przed przystąpieniem do pracy trzeba wynieść z pomieszczenia wszystkie sprzęty lub, ewentualnie dokładnie okryć je folią malarską. Należy też odkręcić gniazdka i kontakty, a wystające kable zabezpieczyć dokładnie taśmą izolacyjną. Taśmą malarską trzeba również okleić okna, a elementy metalowe osłonić lub pokryć farbą antykorozyjną. Ponadto, nie należy zapominać o warunkach we wnętrzu. Temperatura nie może być niższa niż 5 stopni, a ściany nie powinny być przemarznięte ani wilgotne. Wreszcie, na koniec warto poruszyć kwestię dawnego budownictwa i odpowiedzieć na często zadawane pytanie: jak przygotować stare ściany pod gładź? Sprawa, wbrew pozorom wcale nie jest taka skomplikowana, a w zasadzie niczym nie różni się od prac podejmowanych w świeżo postawionych domach. Trzeba się jedynie liczyć z koniecznością włożenia nieco większego wysiłku, czasu oraz energii. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/w-jaki-sposob-przygotowac-stare-sciany-pod-gladz