Postęp technologiczny oraz zauważalne skutki globalnego ocieplenia spowodowały, że coraz częściej myślimy o takich rozwiązaniach w budownictwie, które są przyjazne dla środowiska. Metod na zrównoważone eksploatowanie zasobów naturalnych jest coraz więcej, a ich wybór wcale nie oznacza stawiania nowego gospodarstwa domowego.

„Zielona” energia

Kiedy mówimy o działaniach ekologicznych, zwykle mamy na myśli różne metody oszczędzania energii elektrycznej. Najpopularniejszym sposobem jest zakładanie ogniw fotowoltaicznych (zwanych potocznie panelami słonecznymi), które nie tylko dostarczają prąd, ale również mogą służyć do ogrzewania wody przechowywanej w specjalnie przeznaczonych do tego termostatach. Niestety ich działanie jest uzależnione od ekspozycji słonecznej budynku, dlatego bardziej efektywnym rozwiązaniem jest stosowanie energetyki wiatrowej. Wprawdzie stawianie turbin wiatrowych wpływa na zmianę krajobrazu, to jednak wytwarzają one o wiele więcej prądu niż kolektory słoneczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przypadku dużych gospodarstw domowych i rolniczych, gdzie zużycie energii jest znacznie większe.

Woda

Woda pitna stanowi najważniejszy element życia każdego człowieka, niestety jej zasoby na Ziemi z roku na rok są coraz mniejsze. W praktyce najprostszym rozwiązaniem jest wybudowanie studni, jednak nie każda działka dysponuje ujęciem wód podziemnych, dlatego dużo lepszym wyjściem okazuje się gromadzenie wody deszczowej. Przy pomocy specjalnego systemu orynnowania, kanalizacji burzowej oraz zbiorników zgromadzimy wodę, którą można wykorzystać podczas spłukiwania toalety (przyjmuje się, że w tym celu człowiek wykorzystuje aż 30%-40% wody pitnej według jej dziennego zużycia!), czy podlewania roślin w ogródku.

Naturalne ciepło

Metody, których celem jest utrzymanie ciepła w budynku, takie jak ocieplane ściany i uszczelnione okna, są wykorzystywane już niemal w każdym gospodarstwie domowym. Coraz częściej spotykane są również gruntowe pompy ciepła, które mimo wysokiej ceny nabycia oraz montażu, zapewniają całkowitą energię potrzebną do ogrzania domu. Jeśli nie dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi, możemy posadzić wokół gospodarstwa domowego rośliny, które dodatkowo uatrakcyjnią najbliższe otoczenie. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest częściowe pokrywanie domów ziemią (dach, ściany boczne), spotykanym między innymi na Islandii i Wyspach Owczych, gdzie tego typu konstrukcje chronią przed wiatrem oraz pomagają utrzymać stałą temperaturę we wnętrzach budynku. Innym przykładem są domy pasywne, które cechują się minimalnym zużyciem energii, jednak sprawdzają się głównie na obszarach z cieplejszym klimatem.

Inne rozwiązania

Na polskim rynku pojawia się również coraz więcej materiałów budowlanych, które są przyjazne dla środowiska. Przed rozpoczęciem prac remontowych warto się zastanowić nad wyborem ekologicznych farb, alternatywnymi metodami zabezpieczania drewna przed zniszczeniem (na przykład decydując się olejowanie zamiast lakierowania), czy zakupem wykładziny z naturalnych włókien.

Więcej informacji na temat ekologicznych farb znajdziecie pod tym adresem: https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/jak-wybierac-farby-przyjazne-srodowisku-porady-eksperta