Naturalne drewno ma swój niezaprzeczalny urok, jednak w niektórych sytuacjach, zwłaszcza, jeżeli zabieramy się za renowację starych sprzętów, odpowiednio nałożona farba może pięknie podkreślić zabytkowy charakter mebla. Istnieje oczywiście całe mnóstwo technik nakładania koloru, jednak na szczególną uwagę zasługuje suchy pędzel oraz metoda przecierana. I, co najważniejsze, tego typu zdobienia możemy z łatwością wykonać sami w domu zyskując w ten sposób nie tylko oryginalne, niepowtarzalne sprzęty, ale również ogrom satysfakcji.

Jak zrobić przecierki?

Przecierki pozwalają uzyskać drewno dekoracyjne szczególnie dobrze pasujące do wnętrz rustykalnych oraz w stylu prowansalskim. Metoda ta ma na celu ukazanie spodnich warstw farby, dzięki czemu meble wyglądają na dużo starsze, niż są w rzeczywistości. Są dwie główne szkoły wykonywania przecierek, według jednej robi się je na krawędziach desek oraz na wszelkich listwach ozdobnych i innych elementach dekoracyjnych. Według drugiej z kolei na całej powierzchni blatu, czy drzwi. Trzeba tu jednak podkreślić, że żaden z tych sposobów nie jest lepszy czy właściwszy, a wybór zależy tylko i wyłącznie od zamierzonego efektu i indywidualnych preferencji. Jeśli chodzi natomiast o samą technikę wykonania przecierek, to wbrew pierwszemu wrażeniu nie należy ona do najtrudniejszych. Najpierw nanosimy na określone fragmenty mebla rozwodnioną farbę w wybranym kolorze, na przykład brązowym, beżowym lub błękitnym, a po wysuszeniu pokrywamy je woskiem. Dzięki temu kolejne warstwy farby nie będą przenikać do drewna w miejscach, w których chcemy wykonać przecierki. Kolejny krok to bielenie mebla, etap, od którego w dużej mierze zależy efekt końcowy. Tutaj, w zależności od oczekiwanego efektu, możemy nałożyć jedną warstwę koloru lub więcej, aż do idealnego pokrycia powierzchni. Po wyschnięciu przystępujemy w końcu do ostatniego etapu – przecierania. Za pomocą papieru ściernego i/lub tępego nożyka zeskrobujemy wierzchnią warstwę koloru aż do ukazania się spodniej, ciemniejszej barwy, a następnie wygładzamy krawędzie aby zapobiec łuszczeniu się farby.

Suchy pędzel – technika

Dekoracyjne drewno możemy też uzyskać za pomocą metody suchego pędzla. Sprawdza się ona zwłaszcza w przypadku sprzętów posiadających dużo zdobień, reliefów, wypukłości i zawijasów. Dla osiągnięcia optymalnego efektu pracę rozpoczynamy od zmatowienia powierzchni. Następnie nakładamy podkład, bejcę, farbę akrylową lub jakikolwiek lakier do drewna. W końcu bierzemy suchy pędzel o stosunkowo sztywnym włosiu, zanurzamy go w jaśniejszej farbie, wycieramy w papier lub kartonik, tak aby została na nim tylko odrobina koloru i „omiatamy” nim powierzchnię mebla uważając, aby pokryć lakierem jedynie wypukłe elementy. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/przecierki-i-suchy-pedzel-metody-dekoracyjnego-malowania-drewna