Życiodajne słońce może stać się przyjacielem ludzkości także w sensie ekonomicznym. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że na świecie istnieje technologia pozwalająca przekształcić promienie słońca na energię.

Konsekwencje zastosowania ogniw słonecznych

Trudno jeszcze mówić o zastosowaniu systemów fotowoltaicznych w masowej skali, ponieważ na ich efektywność wpływają zmienne warunki atmosferyczne. Najwięcej korzyści uzyskają z nich osoby mieszkające na maksymalnie nasłonecznionym terenie. Natomiast w klimacie umiarkowanym ilość słońca spada, przez deszcz, zachmurzenie, inne czynniki. Systemy nie sprawdzą się też w nocy, z wiadomych względów. Prace nad magazynowaniem energii trwają nieustannie, a najlepsze pomysły ma branża wojskowa oraz technologia eksplorowania kosmosu.

Prawdopodobnie z panelami słonecznymi najwyższej klasy będzie podobnie, jak z internetem. Ich wprowadzenie na masową skalę sprawi, że wszystkie gospodarki świata uniezależnią się od dostaw klasycznej energii, co przyczyni się do całkowitego oczyszczenia środowiska naturalnego. Nie będzie też problemów z utrzymaniem domu. Obniży się presja zatrudnienia. Wiele osób stanie się w pełni niezależna.

systemy-solarneEnergia słoneczna jest według nauki nieskończona, a jej wykorzystanie niesie nie tylko ekonomiczne właściwości, ale przede wszystkim ochronę interesów przyrody. Po wdrożeniu takiego mechanizmu nastąpi także przekształcenie międzynarodowej ekonomii. Nauka zmierza do produkowania ogniw przeciwstawiających się zachmurzeniom. Uniezależnienie od klasycznej sieci to dopiero prawdziwa wolność, rozumiana w pozytywnym sensie. Słońce jest cały czas z ludzkością, a im bardziej zaczniemy je wykorzystywać, tym większe szanse mamy na poprawę losu. Konwencjonalne źródła energii ulegają wyczerpaniu, systematycznemu. Im bardziej zaawansowana gospodarka, tym proces wydobycia szybszy. Konsekwencje powinny być jasne. Fotowoltaika to jedyna optymistyczna odpowiedź.

Droga do lepszej przyszłości

Polityka międzynarodowa oraz świat nauki to obszary godne połączenia. Nie ma jeszcze konkretnej drogi rozwoju technologii fotowoltaicznej. Wiadomym jest jednak, ze rozwija ją od lat wojsko i przemysł kosmiczny. Czy innowacje przejdą do obiegu komercyjnego? Trudno wyrokować, ale w końcu pewnie tak się stanie. Podobne zjawisko zaobserwowaliśmy w strefie internetu. Czekajmy zatem z niecierpliwością na całkowicie niezależnie i darmowe źródła energii.