Chcąc odnowić drewniane przedmioty lub zabezpieczyć nowe, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna. Robiąc drewniana podłogę na tarasie również ważna jest impregnacja. Trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię przed przystąpieniem do pracy, a także koniecznie trzeba poznać kilka zasad, bez których końcowy efekt nie będzie tak dobry. Przede wszystkim istotne jest właściwe przygotowanie drewna, polegające na oczyszczeniu go i wygładzeniu. Pozwala to uzyskać znakomity końcowy efekt, dlatego praca ta nie może być wykonana niedbale. Przygotowanie polega na dokładnym wyczyszczeniu powierzchni papierem ściernym lub szlifierką oscylacyjną. Ważne jest, aby nie spieszyć się z tą pracą, ponieważ jej efekty będą bardzo dobrze widoczne po zakończeniu zadania. Wyczyszczona powierzchnia wymaga przetarcia wilgotną ścierką, która zbierze kurz i wszelkie pozostałości.

 

lakierowanie drewna zewnętrznego

 

Zabezpieczenie całej powierzchni

Dobrze przygotowana powierzchnia nadaje się do lakierowania. Impregnacja drewna ma bardzo ważne zadanie, dlatego ważne jest jej właściwe wykonanie w każdym miejscu, w którym drewno narażone jest na działania czynników atmosferycznych. Do lakierowania potrzebny będzie płaski pędzel, o rozmiarze pasującym do powierzchni. Duże meble i deski zawsze lepiej lakierować dużym pędzlem, pamiętając, aby każdy ruch wykonywać zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Praca ta nie może być wykonana zbyt szybko, ponieważ ważna jest dokładność. Należy nakładać i rozcierać małą ilość lakieru, aby wykonać to zadanie dokładnie. Po pokryciu całej powierzchni lakierem należy odczekać 10 godzin do zaschnięcia, aby później delikatnym papierem ściernym przetrzeć całość i powtórzyć lakierowanie. Najlepiej wykonać to zadanie 4-5 razy.

Odpowiednie produkty

W zabezpieczeniu drewna ważne jest wybranie właściwych produktów, które dobrze będą spełniać nasze wymagania. Każdy lakier powinien być dobrze wybrany, a to oznacza, że musimy dokładnie czytać informacje na opakowaniu. Wiele osób tego nie robi, a później efektem jest ponowna praca po upływie kilku miesięcy. Jeżeli nie wiemy jak wybrać lakier, warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który na pewno chętnie udzieli pomocy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]