Wykładziny welurowe doskonale sprawdzają się w większości obiektów użytkowych. Wyglądem na pierwszy rzut oka przypominają zamsz lub welur, stąd zresztą pochodzi ich nazwa. Niekiedy nazywane są także wykładzinami ciętymi (z ang. cut pile).

Cechy wykładzin welurowych

Wykładziny tego typu są uważane za prestiżowe. Świetnie prezentują się w zasadzie w każdym wnętrzu. Są przy tym trwałe, z tym, że wytrzymałość uzależniona jest od ich gęstości. Im jest ona większa, tym wykładzina jest trwalsza. Wykładziny welurowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie nasilenie ruchu jest duże.

Nadają się więc do obiektów biurowych. Potrafią w trudnych warunkach wytrzymać wiele długich lat. Welurowe wykładziny są miękkie i przyjemne w dotyku. Miękkość jest odczuwalna również w czasie chodzenia, dlatego też poruszanie się po wykładzinach tego rodzaju jest komfortowe.

Górna część pętelki jest strzyżona, dlatego też wykładziny welurowe są odporne na użytkowanie i to nawet bardzo intensywne. Niekiedy są barwione na wskroś, co powoduje, że kolory są trwałe. Wykładziny welurowe są też odporne na różnego rodzaju odkształcenia. Coraz częściej producenci wykonują wykładziny na specjalne zamówienie według indywidualnego projektu. Z tego rozwiązania często korzysta się na przykład w luksusowych hotelach.

Szeroki wybór wykładzin welurowych

Producenci wykładzin welurowych obecnie oferują klientom wykładziny w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Dlatego też bez większego problemu można dobrać wykładzinę odpowiednio do potrzeb, kolorystyki i stylistyki danego obiektu. Można stworzyć także aranżacje niebanalne i oryginalne, właśnie dzięki wykładzinom welurowym.

Z powodzeniem można ze sobą połączyć różne kolory wykładzin bądź zdecydować się na jeden, bardziej regularny wzór geometryczny. Sprzedawane są w rulonach bądź w płytkach. Jednak te w rulonach są lżejsze i bo wiele bardziej estetycznie. W przypadku cięcia mogą bowiem powstać mało efektowne łączenia. Jednak łatwiejszy wydaje się być montaż wykładzin ciętych.