Odpowiednio urządzone domowe biuro jest bardzo ważnym miejscem dla osób, które pracują w domu. Zaplanowana, funkcjonalna przestrzeń ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. Co powinno znaleźć się w domowym gabinecie oraz jak zaaranżować miejsce pracy, by najlepiej spełniało swoje funkcje?28

Czego nie może zabraknąć w domowym gabinecie?

Biurko lub stół i wygodne krzesło to absolutne minimum, które musi się znaleźć w domowym gabinecie. Dobór pozostałych elementów zależy od potrzeb właściciela oraz możliwości finansowych i metrażu pomieszczenia. Jeżeli potrzebujemy miejsca na przechowywanie dokumentów, materiałów lub projektów, zdecydujmy się na pojemny regał lub szafę. W większym gabinecie można postawić wygodne fotele lub kanapę. Niezbędne jest odpowiednio rozplanowane oświetlenie. Na biurku powinna znaleźć się lampa, emitująca światło o ciepłej barwie. Na suficie sprawdzą się halogeny lub lampy LED.

Jakie kolory?

W mniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne kolory – biel, szarości, jasne beże i pastele. Takie barwy odbijają światło i sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować z intensywniejszymi kolorami w roli dodatków lub pojedynczych akcentów. W większych gabinetach można pokusić się o zastosowanie bardziej zdecydowanych barw, jednak lepiej unikać mocnych żółci, pomarańczy i czerwieni. W nadmiarze mogą wzbudzać irytację i rozdrażnienie.

Jaki styl wybrać?

Styl gabinetu warto dostosować do aranżacji całego mieszkania oraz charakteru wykonywanej pracy. Jeżeli w gabinecie będą odbywać się spotkania biznesowe, najlepiej zdecydować się na klasyczne lub nowoczesne rozwiązania. Drewniane lub szklane biurko zawsze wygląda reprezentacyjnie i elegancko. Podobnie jak meble wykonane z wysokiej jakości drewna. W mniej oficjalnych wnętrzach sprawdzi się nowoczesny styl skandynawski, który łączy w sobie prostotę i funkcjonalność.