Nowoczesne nurty architektury wnętrz cechują się dobrym smakiem, minimalizmem, prostotą. Dwa ostatnie pojęcia są dosłownie opisem tego co jest obecnie modne i będzie przez jeszcze wiele lat. Coraz bardziej dąży się do tego, aby dekoracja domu była prosta, bez zbędnych ozdobników, tak samo w przypadku mebli. Ma to swoje praktyczne przełożenie – płaskie powierzchnie łatwiej jest przetrzeć szmatką i zebrać z nich kurz, niż takie, gdzie są jakieś wypustki lub wgłębienia. Ostatecznie, inną niż gładka fakturę raczej stosuje się bardziej do dekoracji ścian w pokojach niż w doborze jakichś dodatków.

Kontrasty i proste kształty

Urządzając wnętrze w nowoczesnym stylu musimy pamiętać, że szczególnie modne są ostatnimi czasy kontrasty. Klasyczne połączenie bieli i czerni jest niezwykle elegancje, co nawet ma swoje potwierdzenie w doborze garniturów – im większy kontrast między marynarką a koszulą tym lepiej widać eleganckie wyczucie stylu. Poza tym warto zastanowić się nad łączeniem kolorów w taki sposób, aby jednak nie raziły one za bardzo po oczach i nie były zbyt pstrokate w swym łączeniu. Dla przykładu, warto eksperymentować z odcieniami kolorów, aby sprawdzić, które z nich są doskonałym połączeniem, a które wyglądają niezbyt dobrze. Jeśli zaś chodzi o kształty jakie często spotykamy w nowoczesnych pomieszczeniach to przede wszystkim linie proste, koła, trójkąty i inne wielokąty, które jednak nie tworzą razem większej ozdoby. Szczególnie kształty te można spotkac patrząc na proste umeblowanie pomieszczeń.

Kamienie i inne struktury

Dotychczas skupiano się na tapetach i farbach jako elemencie wykończeniowym ścian w domu. Czemu nie pójść dalej i nie wykorzystać czegoś co imitowałoby kamień lub inne struktury, takie jak marmur w ozdobie wnętrz domu? Chociaż z pozoru surowe elementy nie nadawały się do wnętrz to jednak w końcu dostrzeżono ich ozdobny potencjał. Oczywiście nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na okładziny kamienne, które są dość drogie. Na szczęście z pomocą przychodzą struktury malarskie, dzięki którym będziemy mogli przenieść na powierzchnie ścian efekt kamienia. Do wyboru mamy trawertyn, marmur, granit i wiele, wiele innych kamieni, które cechują niezwykłe właściwości ozdobne. Więcej o ozdabianiu ścian kamieniem możecie poczytać pod adresem: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/dekoracja-sciany-efektem-kamienia-sprawdz-najlepsze-inspiracje

Styl retro

Nie zawsze to co stare musi być złe, wręcz przeciwnie – coraz częściej wykorzystuje się wpływy starych aranżacji oraz mebli, które mają już swoje lata do ozdoby domu. Również kolorystyka stylu retro charakteryzuje się raczej dużą ilością ciemnych ale również jasnych pastelowych barw. Koniecznie trzeba jednak mieć jakiś umiar, żebyśmy nie wprowadzili do wnętrza zbyt dużo chaosu. Za dużo ciemnych kolorów może przytłoczyć bardzo zamiast uczynić przestrzeń bardziej przytulną.