Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Należy uwzględnić zainteresowania dziecka i zaaranżować przestrzeń tak, aby była miejscem zarówno do nauki i rozwoju, jak i do zabawy. Ponadto, powinniśmy zadbać o to, by pokój „rósł” wraz z jego mieszkańcem – dlatego starajmy się wybierać neutralne i ponadczasowe rozwiązania oraz zainwestujmy w wyposażenie najlepszej jakości.

Strefy

Warto w dziecięcym pokoju wyznaczyć strefy – powinniśmy uwzględnić miejsce do nauki, przechowywania ubrań, odpoczynku oraz zabawy. Wyznaczenie stref pomoże dobrze zagospodarować przestrzeń i ułatwi jej sprzątanie.

Podczas planowania stref pamiętajmy jednak, aby nie szykować ich „pod linijkę”. Pozwólmy dzieciom samodzielnie zaaranżować swój kąt wykorzystując do tego meble, poduszki, koce, czy pudełka na zabawki – niech z nich stworzą swoją własną „bazę” i kryjówkę, która będzie świetnym miejscem do zabawy.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to podstawa, zwłaszcza w dziecięcym pokoju. Gniazdka elektryczne niech będą wyposażone w zaślepki. Meble powinny mieć zaokrąglone krawędzie oraz być przykręcone do ścian, co zabezpieczy je przed przewróceniem się. Na podłodze warto położyć wykładzinę, która złagodzi ewentualny upadek dziecka. Dzieci zazwyczaj boją się ciemności – wykorzystajmy nienagrzewające się lampki, w których możemy regulować natężenie światła i które możemy pozostawić zapalone na noc.

Kreatywność

Wybierając kolory, które zastosujemy w pokoju postawmy na delikatne, pastelowe barwy, które działają wyciszająco. Bardziej soczyste kolory warto umieścić na dodatkach, takich jak poduszki czy zasłonki. Pamiętajmy o najwyższej jakości i bezpieczeństwie farb, które – szczególnie w przypadku pokoi dziecięcych – powinny być pozbawione toksycznych związków lotnych.

Dzieci powinny wychowywać się w kreatywnej przestrzeni, która będzie je stymulować i oddziaływać na ich wyobraźnię. Aby zaprojektować dziecku przestrzeń, w której może popuścić wodze fantazji, pokryjmy jedną ze ścian farbą tablicową, magnetyczną lub fluorescencyjną. Nie martwy się tym, że duża powierzchnia ściany będzie w czarnym kolorze – obecnie farby tablicowe i magnetyczne dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Na tak przygotowanej powierzchni dzieci mogą do woli rysować lub przyczepiać najróżniejsze elementy. Pomysłów na kreatywne wykorzystanie farb tablicowych szukaj również na stronie https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/sciana-jak-tablica-dzieki-farbie-tablicowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]